Blogi

Blogi społeczności

 1. Oto film pokazujący sposób, w jaki właściciel portalu Wadowice24 manipuluje komentarzami publikowanymi na swoim portalu. Akceptowana jest mowa nienawiści, usuwane rzeczowe komentarze wskazujące na nierzetelność portalu.

  Miejscowi wiedzą jak wygląda “dziennikarska rzetelność” Marcina Płaszczycy – właściciela Wadowice24, który wśród Wadowiczan cieszy się zasłużoną złą sławą (więcej tutaj). Jednak przez osoby nie znające miasta często jestem pytany, skąd tyle hejtu w Wadowicach i czy Wadowiczanie nie potrafią bez nienawiści ze sobą rozmawiać? W moim odczuciu za stworzenie takiego wrażenia odpowiada jeden człowiek – wspominany już Marcin Płaszczyca, który dla osobistych korzyści promuje na swoim portalu nienawiść. Pan Płaszczyca na przestrzeni lat kilkukrotnie w rozmowie ze mną twierdził, że jest to jego sposób zarabiania na chleb, a rozbudzane przez niego kontrowersje napędzają mu oglądalność. Z lokalnego portalu korzystają również politycy, bo w różny sposób finansując Płaszczycę. W zamian ten chwali ich osiągnięcia, a dyskredytuje przeciwników (dokumenty pokazujące, ile właściciel portalu zarobił w Urzędzie Miejskim można przeczytać tutaj).

  Tymczasem czytelnik Wadowice24 nagrał film, który pokazuje, że administrator Wadowice24 nie dopuszcza do publikacji komentarzy nie zgadzających się z wyrażanymi w treści artykułów opiniami, a użytkowników próbujących takie komentarze zamieszczać po prostu blokuje. Jednocześnie natychmiast publikowane są i nigdy nie usuwane komentarze naruszające regulamin portalu i zawierające mowę nienawiści. Warunek jest jeden – muszą one uderzać we mnie.

  Film zawiera dowody przydatne w sądzie dla wszystkich tych, którzy czują się pokrzywdzeni przez portal Wadowice24 i “anonimowych komentatorów” publikujących do spółki z Płaszczycą mowę nienawiści. Wystarczy go pobrać i dołączyć do pozwu. Ja tak właśnie zrobiłem.

  Po jego zamieszczeniu na portalu YouTube właściciel lokalnego bagienka najwyraźniej przestraszył się konsekwencji i postanowił poskarżyć się amerykańskiej korporacji na “dokuczanie”. Film został czasowo zablokowany, choć żadnego dokuczania nie zawierał (decydują o tym algorytmy). Zdążyłem jednak film skopiować i wrzucam na własnego bloga. Tutaj Marcin Płaszczyca już nie będzie w stanie go blokować.

  Przypomnę również przy tej okazji, że Inicjatywa Wolne Wadowice wykazała, że za mową nienawiści stoi najbliższa rodzina Płaszczycy publikując inwektywy pod adresem zasłużonych Wadowiczan (Policja złapała hejtera. To Płaszczyca!).

  Nie pozwalajmy się bezkarnie obrażać, mamy narzędzia, żeby z praktykami Płaszczycy skutecznie walczyć.


 2. Pomysł konferencji zatytułowanej The Polish constitutional crisis and institutional self-defence (kryzys konstytucyjny w Polsce i samoobrona dla instytucji) był, by zebrać w Oksfordzie czołowych polskich teoretyków prawa zaangażowanych w debatę publiczną na temat obecnych wydarzeń konstytucyjnych w Polsce i pozwolić im na przedstawienie tej debaty angielskim teoretykom prawa. Jak pisałem w Dzienniku Gazecie Prawnej kilka … Continue reading "Oxford Poland constitutional crisis symposium, 9 May 2017"jQ2lOOd2cAs


 3. W dniu 15 marca 2017 roku, Polski Komitet ICC zorganizował spotkanie dotyczące zmian do Regulaminu Abritrażowego ICC, o którym pisałem tutaj, a które przedstawiać i omawiać miały dr Maria Hauser-Morel z ICC, dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz oraz r. pr. Olga Górska. Nie było żadnym zaskoczeniem, że głównym tematem spotkania  była największa nowość Regulaminu 2017, czyli postępowanie przyspieszone (expedited procedure).

  Ciekawa była również dyskusja, jaka wywiązała się po prezentacji. Większość z zebranych była raczej sceptycznie nastawiona do trybu przyspieszonego, wskazując, że w zasadzie nie zmienia ona wiele w zakresie szybkości wydania orzeczenia czy kosztów (istotnie, tak jak pisałem wcześniej zmiana dotyczy wynagrodzenia arbitrów), a wprowadza instytucje, które mogą wręcz zniechęcić potencjalne strony do korzystania z usług Sądu Arbitrażowego ICC. Szczególnej krytyce poddana była możliwość ingerowania przez Sąd w skład trybunału (art. 2 Załącznika VI) oraz możliwość zaniechania przeprowadzenia rozprawy i oparcia orzeczenia wyłącznie na pisemnych stanowiskach stron (art. 3 ust. 5 Załącznika VI). Padło wręcz stwierdzenie, że to zaprzeczenie istoty arbitrażu.

  Niewątpliwie, coś jest na rzeczy, niemniej jednak należy pamiętać, że procedura przyspieszona ma stanowić rozwiązanie dla stron, z którego mogą, ale nie muszą skorzystać. Tak jak już pisałem wcześniej, procedura przyspieszona obejmie „z automatu” wszystkie spory, których wartość nie przekracza 2.000.000 USD, co nie znaczy, że strony na etapie dokonywania zapisu na sąd polubowny nie mogą umówić się na wyłączenie zastosowania tejże procedury.

  W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Otóż, jak wynika z treści Regulaminu, procedura przyspieszona nie będzie miała zastosowania do zapisów na sąd polubownych, zawartych przed dniem 1 marca 2017 roku. To jednakże dotyczy wyłącznie tego „automatycznego zastosowania” do sporów o wartości nie większej niż 2.000.000 USD. Strony, które dokonały zapisu na sąd polubowny przed dniem 1 marca 2017 roku będą miały możliwość skorzystania z tej procedury, o ile zawrą w tym zakresie stosowne porozumienie.

  Jakkolwiek może nie wynika w sposób najjaśniejszy z samego Regulaminu, ale dodatkowe wyjaśnienia ICC (punkt VIII) nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

  61.The Expedited Procedure Provisions shall also apply, irrespective of the date of conclusion of the arbitration agreement or the amount in dispute, if the parties have agreed to opt in. Such opt in agreements can be concluded in the arbitration agreement or by separate or subsequent agreement. It is recommended that the parties wishing to opt in to the Expedited Procedure Provisions use the standard clauses contained in the Rules.

  Tym samym twierdzenie. że procedura będzie miała zastosowanie tylko do zapisów dokonanych po dniu 1 marca 2017 roku nie było do końca precyzyjne, a więc niniejszym prostuję.


  1477 b.gif?host=pawelsikora.wordpress.com&blo

 4. Nieco manipulując datami, gdyż notatkę wrzucam w marcu, ale pod datą styczniową, pragnę jedynie odnotować w ten symboliczny sposób, że - tradycyjnie - 20 stycznia serwis obchodzi urodziny. W tym roku serwis VaGla.pl skończył 20 lat. Nie tak dawno myślałem, że taki jubileusz uczczę konferencją naukową, że będzie co celebrować, że będzie okazja do lampki wina i toastu. W ostatnim czasie publikacji jest mało, a wręcz nie pojawiają się w niektórych miesiącach wcale. Ponieważ stałem się pracownikiem służby cywilnej sygnalizowane wcześniej ograniczenie komentowania przybrało na sile.

  czytaj dalej


 5. lex.edu.pl

  • 1
   wpis
  • 0
   komentarzy
  • 314
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Witamy serdecznie wszystkich blogerów.

  Zachęcamy do zakładania własnych i dzielenia się wpisami z resztą naszej społeczności.

  Na stronie głównej utworzyliśmy 2 kolumny:

  - lewa, gdzie linkowane są blogi zewnętrzne, prawnicze.

  - prawa, gdzie linkowane są blogi wewnętrzne, czyli użytkowników - tematyka dowolna.